Maciej Płażyńskie

Maciej Płażyński to jeden z najbliższych współpracowników Donalda Tuska, jeden z założycieli Platformy Obywatelskiej w kwietniu 2001 roku. Oprócz niego oczywiście udział w zakładaniu partii miał jeszcze Donald Tusk oraz Andrzej Olechowski. Maciej Płażyński urodzony w 1958 roku, zmarł w tragicznym wypadku samolotowym w Smoleńsku w 2010 roku wraz z blisko setką innych polskich polityków oraz dowódców sił zbrojnych. Był posłem 3,4 i 6 kadencji sejmu.

Podobnie jak Donald Tusk aktywnie uczestniczył w walce z komuną, w Gdańsku był organizatorem okupowania Uniwersytetu. Był założycielem spółdzielni, która to zatrudniała wielu pozbawionych pracy polityków jak Tusk czy Bielecki. W roku 1989 był jednym z współtwórców Kongresu Liberałów. W roku 1990 został powołany na stanowisko wojewody gdańskiego, powołanie dostał od pierwszego po wojnie premiera nie komunistycznego Tadeusza Mazowieckiego. Jako wojewoda w Gdańsku pomagał w założeniu jako pierwszej sportowej spółki Lechici Gdańsk. Ze stanowiska został odwołany 1996 roku.

Powiązane:

Prawa człowieka to podstawowe przywileje, które należą się każdemu człowiekowi, bez względu na jego pochodzenie, wiek, wygląd czy poglądy religijne. W świetle tych praw, które zostały uznane za międzynarodowe, każdy człowiek ma prawo do życia i szczęścia, do pracy i nauki, do wolności myśli i wyznania. Niestety, nadal pomimo pracy wielu osób i organizacji, na […]