Maciej Płażyńskie

Maciej Płażyński to jeden z najbliższych współpracowników Donalda Tuska, jeden z założycieli Platformy Obywatelskiej w kwietniu 2001 roku. Oprócz niego oczywiście udział w zakładaniu partii miał jeszcze Donald Tusk oraz Andrzej Olechowski. Maciej Płażyński urodzony w 1958 roku, zmarł w tragicznym wypadku samolotowym w Smoleńsku w 2010 roku wraz z blisko setką innych polskich polityków oraz dowódców sił zbrojnych. Był posłem 3,4 i 6 kadencji sejmu.

Podobnie jak Donald Tusk aktywnie uczestniczył w walce z komuną, w Gdańsku był organizatorem okupowania Uniwersytetu. Był założycielem spółdzielni, która to zatrudniała wielu pozbawionych pracy polityków jak Tusk czy Bielecki. W roku 1989 był jednym z współtwórców Kongresu Liberałów. W roku 1990 został powołany na stanowisko wojewody gdańskiego, powołanie dostał od pierwszego po wojnie premiera nie komunistycznego Tadeusza Mazowieckiego. Jako wojewoda w Gdańsku pomagał w założeniu jako pierwszej sportowej spółki Lechici Gdańsk. Ze stanowiska został odwołany 1996 roku.

Powiązane:

Czasy od II Wojny Światowej uważane są za czasy pokoju na świecie. Tymczasem jest to określenie błędne, mijające się z prawdą. Wystarczy spojrzeć na przykład Polski i powojennej, komunistycznej władzy gdzie nagminnie łamane były wszystkie obowiązujące prawa człowieka. Do dziś wiele ludzi, wiele Polaków nie może się nadziwić jak Polak Polakowi może zgotować taki los. […]