Maciej Płażyńskie

Maciej Płażyński to jeden z najbliższych współpracowników Donalda Tuska, jeden z założycieli Platformy Obywatelskiej w kwietniu 2001 roku. Oprócz niego oczywiście udział w zakładaniu partii miał jeszcze Donald Tusk oraz Andrzej Olechowski. Maciej Płażyński urodzony w 1958 roku, zmarł w tragicznym wypadku samolotowym w Smoleńsku w 2010 roku wraz z blisko setką innych polskich polityków oraz dowódców sił zbrojnych. Był posłem 3,4 i 6 kadencji sejmu.

Podobnie jak Donald Tusk aktywnie uczestniczył w walce z komuną, w Gdańsku był organizatorem okupowania Uniwersytetu. Był założycielem spółdzielni, która to zatrudniała wielu pozbawionych pracy polityków jak Tusk czy Bielecki. W roku 1989 był jednym z współtwórców Kongresu Liberałów. W roku 1990 został powołany na stanowisko wojewody gdańskiego, powołanie dostał od pierwszego po wojnie premiera nie komunistycznego Tadeusza Mazowieckiego. Jako wojewoda w Gdańsku pomagał w założeniu jako pierwszej sportowej spółki Lechici Gdańsk. Ze stanowiska został odwołany 1996 roku.

Powiązane:

W ramach obowiązujących Praw Człowieka, każdy człowiek ma prawo do godnego życia niezależnie od wyznawanej wiary, wyglądu, preferencji seksualnych czy wieku. Okazuje się jednak, że wciąż na świecie istnieje problem dyskryminacji ludzkiej – np. ze względu na pochodzenie. przykłady łamania praw człowieka we współczesnym świecie Dobrym przykładem jest tutaj antysemityzm, który nadal dla wielu Żydów […]