Przyczyny łamania praw ludzkich


Niestety, wciąż wiele praw człowieka jest nieprzestrzeganych, a łamanie praw człowieka na świecie przyczyny bardzo różne. Na całym świecie możemy spotkać się z takimi przykładami. Nie myślmy, że ludzkie dramaty odbywają się jedynie u osób mieszkający w krajach słabo rozwiniętych i biednych. Te incydenty zdarzają się w każdym kraju, w każdej społeczności.

przyczyny prawne łamania praw człowieka

Warto zastanowić się nad ich przyczyną, dlaczego ludzie w stosunku do drugiej osoby potrafią być tak okrutni i świadomie skazywać ich na cierpienie?
Okazuje się, że jedną z przyczyn może być głęboko zakorzeniona nietolerancja i dyskryminacja niektórych ras czy narodowości. Bierze się to z historii wielu narodów, która przez wiele osób jest generalizowana i źle interpretowana.

przyczyny łamania praw człowieka

Z tego powodu, na przykład narodowość żydowska albo Romowie są nieustannie szykanowani w wielu krajach. Zdarzają się przypadki brutalnych pobić, kradzieży, na porządku dziennym są historie kiedy osoby innego koloru skóry czy wyznania są wyśmiewani w swoich środowiskach, mają problemy ze znalezieniem znajomych i przyjaciół, nierzadko problemy ze znalezieniem godnej pracy.
Poza problemem dyskryminacji rasowej, czy też nawet płciowej , wiele przypadków łamania praw człowieka ma związek z rządzą bogactwa i zdobycia majątku.

prawne przyczyny łamania praw człowieka

Z tego powodu część osób decyduje się zarabiać na handlowaniu ludźmi czy też narządami człowieka do transplantacji. Co roku można usłyszeć w mediach historie oszukanych osób, które zamiast pojechać do dobrzej płatnej pracy za granicą padły ofiarą oszustwa. Zostały porwane, kobiety wywieziono do zagranicznych agencji towarzyskich gdzie były gwałcone, molestowane seksualnie i zmuszane do prostytucji.

przyczyny lamania praw czlowieka

Mężczyźni byli wywożenie na różne plantacje, gdzie od świtu do nocy musieli ciężko pracować, spali w niegodnych warunkach – ciasnych barakach, nie otrzymywali jedzenia oraz pieniędzy za wykonywaną pracę. Nie mogli wyjechać ani zawiadomić bliskich o swoich problemach. Byli przetrzymywani i torturowani.
Takie sytuacje niestety zdarzają się również na terenie naszego kraju, w Europie, dlatego zwracajmy na nie uwagę i w razie potrzeby – interweniujmy.

Powiązane:

Wielu Polakom wydaje się, że problem łamania praw człowieka istnieje tylko w krajach biednych, tak zwanego „Trzeciego Świata” gdzie dzieci zmuszane są do nadludzkiej pracy, ciężkiego wysiłku bez prawa do wynagrodzenia, nie mogą również chodzić do szkół. Okazuje się jednak, że nie tylko tam prawa człowieka są nagminnie łamane. Prawdą jest, że nawet na terenie […]