Przyczyny łamania praw ludzkich


Niestety, wciąż wiele praw człowieka jest nieprzestrzeganych, a łamanie praw człowieka na świecie przyczyny bardzo różne. Na całym świecie możemy spotkać się z takimi przykładami. Nie myślmy, że ludzkie dramaty odbywają się jedynie u osób mieszkający w krajach słabo rozwiniętych i biednych. Te incydenty zdarzają się w każdym kraju, w każdej społeczności.

przyczyny prawne łamania praw człowieka

Warto zastanowić się nad ich przyczyną, dlaczego ludzie w stosunku do drugiej osoby potrafią być tak okrutni i świadomie skazywać ich na cierpienie?
Okazuje się, że jedną z przyczyn może być głęboko zakorzeniona nietolerancja i dyskryminacja niektórych ras czy narodowości. Bierze się to z historii wielu narodów, która przez wiele osób jest generalizowana i źle interpretowana.

przyczyny łamania praw człowieka

Z tego powodu, na przykład narodowość żydowska albo Romowie są nieustannie szykanowani w wielu krajach. Zdarzają się przypadki brutalnych pobić, kradzieży, na porządku dziennym są historie kiedy osoby innego koloru skóry czy wyznania są wyśmiewani w swoich środowiskach, mają problemy ze znalezieniem znajomych i przyjaciół, nierzadko problemy ze znalezieniem godnej pracy.
Poza problemem dyskryminacji rasowej, czy też nawet płciowej , wiele przypadków łamania praw człowieka ma związek z rządzą bogactwa i zdobycia majątku.

prawne przyczyny łamania praw człowieka

Z tego powodu część osób decyduje się zarabiać na handlowaniu ludźmi czy też narządami człowieka do transplantacji. Co roku można usłyszeć w mediach historie oszukanych osób, które zamiast pojechać do dobrzej płatnej pracy za granicą padły ofiarą oszustwa. Zostały porwane, kobiety wywieziono do zagranicznych agencji towarzyskich gdzie były gwałcone, molestowane seksualnie i zmuszane do prostytucji.

przyczyny lamania praw czlowieka

Mężczyźni byli wywożenie na różne plantacje, gdzie od świtu do nocy musieli ciężko pracować, spali w niegodnych warunkach – ciasnych barakach, nie otrzymywali jedzenia oraz pieniędzy za wykonywaną pracę. Nie mogli wyjechać ani zawiadomić bliskich o swoich problemach. Byli przetrzymywani i torturowani.
Takie sytuacje niestety zdarzają się również na terenie naszego kraju, w Europie, dlatego zwracajmy na nie uwagę i w razie potrzeby – interweniujmy.

Powiązane:

Pomimo tego, że już od wielu lat obowiązują na świecie prawa człowieka, wciąż są one łamane i niestety nie jest to rzadkością. W ramach praw ludzkich, każdy człowiek posiada niezbywalne prawa wynikające z godności osoby ludzkiej. Są one niezależne od władzy i ustroju, nie mogą być przez nie regulowane ani modyfikowane. Należą się każdemu, bez […]