Pierwsze mistrzostwa

Od 13 do 30 lipca 1930 r. trwały pierwsze mś w piłce nożnej. Do pierwszego turnieju o mistrzostwa świata w piłce nożnej zgłosiło się 13 reprezentacji. Z Europy przybył drużyna Belgii, Francji, Jugosławii i Rumunii. Zabrakło najsilniejszego zespołu Holandii. Rozpoczęte 13 lipca eliminacje wyłoniły finalistów: Argentynę i Urugwaj. Dla organizatorów była to wymarzona para przeciwników. NA finał trybuny stadionu-giganta “Centenario” wypełniły się po brzegi. Do przerwy prowadzili piłkarze Argentyny 2:1. Druga połowa należała już do gospodarzy. Pod wodzą takich gwaizd futbolu jak Nazazzi, Andrade i Scarone wygrali mecz 4:2. I zostali pierwszymi mistrzami świata. Gdy flagę Urugwaju wciągano na maszt mistrowie świata mieli oczy pełne łez i emocji. Bardzo zależało im na zwycięstwie, cały naród był dumny i zjednoczony po tym zwycięstwie. Kibice na ulicach Montwvideo radowali się z tego tryumfu przez całą noc. To były piękne i niezapomniane mistrzostwa. Królem strzelców został Argentyńczyk Guillermo Stabile. Zdobył 8 goli w 5 meczach mistrzostw. W całych mistrzostwach rozegrano 18 meczy i strzelono 70 goli, co daje średnio aż 3,89 bramki na mecz.