Łamanie praw człowieka w Polsce i na świecie


Przykłady łamania praw człowieka, czy to w Polsce, czy na świecie, niestety nie są rzadkością. Codziennie w wielu rejonach świata człowiek cierpi z powodu niesprawiedliwości, złego traktowania przez drugą osobę.
Jednym z wielu przejawów łamania praw człowieka jest dyskryminacja. Na całym świecie ludzie są wyśmiewani i obrażani, a nawet padają ofiarą przemocy słownej i fizycznej tylko dlatego, że mają inny kolor skóry, wierzą w innego boga albo wykazują inną orientację seksualną.
Sytuacje te nie są rzadkością nawet w naszym kraju – wielu obcokrajowców zamieszkujących Polskę skarży się na przejawy nierównego traktowania. Dzieci są w szkołach wytykane palcami, wyśmiewane przez rówieśników – zdarzają się również przypadki nietolerancji nawet wśród pedagogów i nauczycieli szkolnych – którzy, wydawać by się mogło – powinni dawać dobry przykład swoim wychowankom.
Ponadto wciąż wiele osób pracuje w tajnych obozach pracy, gdzie panują bestialskie warunki socjalne – ciasne pomieszczenia, często nawet brak własnego łóżka, praca ponad siły, niedobory w żywności a to wszystko za niewielkie pieniądze., które otrzymują od nieuczciwego pracodawcy. Często takie osoby są pozbawione kontaktu ze swoją rodziną, nie mogą więc liczyć na pomoc z ich strony – oni bowiem nie mają pojęcia o tym, jak cierpi członek ich rodziny.
Przerażające są również doniesienia o handlu ludzkimi organami. Rozwój transplantologii i chirurgii wpłynął na to, że wiele osób decyduje się w nieludzki sposób uzyskać organy do przeszczepu. Młodzi zdrowi ludzie pod pretekstem badań lub pracy zostają brutalnie pozbawieni nerki czy fragmentu wątroby. Operacja odbywają się w nie sterylnych warunkach, często poszkodowani nie wracają już nigdy do zdrowia przed operacją, a w tym przypadku cierpi nie tylko ciało, ale również przez całe życie towarzyszą im traumatyczne wspomnienia związane z okaleczeniem ich ciał.
Jak widać, prawa ludzi są cały czas łamane, co prawda wiele osób walczy o to, aby zminimalizować te sytuacje, jednak cały czas jest jeszcze dużo do zrobienia w tej sprawie.

Powiązane:

Prawa człowieka, wydawać by się mogło, powinny być przestrzegane w każdej sytuacji. W końcu należą się one każdemu, każdy z nas im podlega, każdy jest przez nie chroniony. Niestety, w rzeczywistości okazuje się, że wciąż na całym świecie ten podstawowy kodeks nie jest przestrzegany. Dla wielu osób oznacza to wiele cierpienia, życie w niegodnych warunkach, […]