Łamanie praw człowieka w Polsce i na świecie


Przykłady łamania praw człowieka, czy to w Polsce, czy na świecie, niestety nie są rzadkością. Codziennie w wielu rejonach świata człowiek cierpi z powodu niesprawiedliwości, złego traktowania przez drugą osobę.
Jednym z wielu przejawów łamania praw człowieka jest dyskryminacja. Na całym świecie ludzie są wyśmiewani i obrażani, a nawet padają ofiarą przemocy słownej i fizycznej tylko dlatego, że mają inny kolor skóry, wierzą w innego boga albo wykazują inną orientację seksualną.
Sytuacje te nie są rzadkością nawet w naszym kraju – wielu obcokrajowców zamieszkujących Polskę skarży się na przejawy nierównego traktowania. Dzieci są w szkołach wytykane palcami, wyśmiewane przez rówieśników – zdarzają się również przypadki nietolerancji nawet wśród pedagogów i nauczycieli szkolnych – którzy, wydawać by się mogło – powinni dawać dobry przykład swoim wychowankom.
Ponadto wciąż wiele osób pracuje w tajnych obozach pracy, gdzie panują bestialskie warunki socjalne – ciasne pomieszczenia, często nawet brak własnego łóżka, praca ponad siły, niedobory w żywności a to wszystko za niewielkie pieniądze., które otrzymują od nieuczciwego pracodawcy. Często takie osoby są pozbawione kontaktu ze swoją rodziną, nie mogą więc liczyć na pomoc z ich strony – oni bowiem nie mają pojęcia o tym, jak cierpi członek ich rodziny.
Przerażające są również doniesienia o handlu ludzkimi organami. Rozwój transplantologii i chirurgii wpłynął na to, że wiele osób decyduje się w nieludzki sposób uzyskać organy do przeszczepu. Młodzi zdrowi ludzie pod pretekstem badań lub pracy zostają brutalnie pozbawieni nerki czy fragmentu wątroby. Operacja odbywają się w nie sterylnych warunkach, często poszkodowani nie wracają już nigdy do zdrowia przed operacją, a w tym przypadku cierpi nie tylko ciało, ale również przez całe życie towarzyszą im traumatyczne wspomnienia związane z okaleczeniem ich ciał.
Jak widać, prawa ludzi są cały czas łamane, co prawda wiele osób walczy o to, aby zminimalizować te sytuacje, jednak cały czas jest jeszcze dużo do zrobienia w tej sprawie.

Powiązane:

Wiele osób uważa, że łamanie praw człowieka to jedynie problem krajów słabo rozwiniętych, głęboko zadłużonych, gdzie wiele osób zmuszanych jest do nadludzkiej pracy za marne pieniądze. Okazuje się jednak, że przykłady nieprzestrzegania najważniejszego dla każdego człowieka kodeksu można znaleźć dużo bliżej – na naszym kontynencie, a nawet w naszym kraju. W Polsce jeszcze kilka lat […]