Łamanie praw człowieka w Polsce


Prawa człowieka są podstawowym dokumentem obowiązującym we wszystkich krajach, których przestrzegać musi każdy człowiek. Istnieje kilka organów ścigania, do których można zwrócić się w przypadku podejrzenia o złamanie praw ludzkich.

przykłady łamania praw człowieka w afryce

Prawa człowieka, które powinny być traktowane jako punkt wyjścia we wszystkich stosunkach międzyludzkich, w ramach których mamy prawo do życia, szczęścia, nauki, pracy, wolności myśli czy wyznania – niestety nadal są łamane.

Wydawać by się mogło, że takie sytuacje zdarzają się jedynie w Afryce, gdzie do dzisiaj wiele osób żyje w niewolnictwie, bez szans na godną egzystencję.
Okazuje się jednak, że przykłady łamania podstawowych praw ludzkich zdarzają się o wiele bliżej – w naszym kraju.

łamanie praw człowieka w europie

Spośród najczęściej zdarzających się incydentów, należy wymienić tak zwane zjawisko “fali” w jednostkach wojskowych a nawet szkołach. Polega ono na znęcaniu się fizycznych oraz psychicznym przez osoby starsze (żołnierzy z większym doświadczeniem czy uczniów z wyższych klas) na swoich młodszych kolegach. Osoby były zamykane wbrew swojej woli w ciasnych i ciemnych pomieszczeniach, bite oraz poniżane na oczach innych osób, zdarzały się także przypadki okaleczeń – na przykład w wyniku podpalenia ciała przez jednego z “kolegów”.

Skutki takich zachowań mogą być tragiczne – co jakiś czas możemy usłyszeć o samobójstwie nastolatka z powodu okrucieństwa jego kolegów z ławki.
Oprócz tego wiele kontrowersji wynika także z obecności mniejszości narodowych w naszym kraju. Powszechna nietolerancja takich narodowości jak Romowie nikogo w naszym kraju niestety nie dziwi. Zdarzały się przypadki brutalnych pobić cygańskich kobiet a także kradzieży ich dobytku, nie jest rzadkością również wykrzykiwanie obelg w stosunku do tych osób – często bezpodstawnych. Może coś powiedzieć na ten temat Adam Robak notariusz

łamanie praw człowieka na świecie

Należy również wspomnieć o łamaniu praw człowieka przez pracodawców. Wciąż wiele osób pracuje w niegodnych warunkach, za niewielkie pieniądze, są poniżani, niekiedy traktowani bardzo brutalnie.
Pamiętajmy o tym, że prawa człowieka należą się każdemu z nas, nie bądźmy obojętni na sytuacje kiedy są one łamane.

Powiązane:

Wiele osób nie dostrzega w Polsce czy Europie problemu nie przestrzegania podstawowego kodeksu jakim bez wątpienia są prawa człowieka. Okazuje się jednak, że nie tylko w krajach „Trzeciego Świata” problem ten istnieje – także o wiele bliżej nas bo na naszym kontynencie wiele osób cierpi z powodu łamania należnych nam praw człowieka. Dobrym przykładem tego […]