Łamanie praw człowieka na świecie


Pomimo tego, że już od wielu lat obowiązują na świecie prawa człowieka, wciąż są one łamane i niestety nie jest to rzadkością.

W ramach praw ludzkich, każdy człowiek posiada niezbywalne prawa wynikające z godności osoby ludzkiej. Są one niezależne od władzy i ustroju, nie mogą być przez nie regulowane ani modyfikowane. Należą się każdemu, bez wyjątku – z racji bycia człowiekiem.
Okazuje się jednak, że pomimo wprowadzenia zakazu na przykład niewolnictwa, wciąż wiele osób nie może żyć na wolności, godnie. Szacunkowo liczba współczesnych niewolników sięga 30 milionów osób, w tym dużo dzieci, które pracują ponad swoje siły, są źle traktowane i nie mogą sprzeciwić się dorosłym ani dochodzić swoich praw. Mieszkają w skandalicznych warunkach, pracują wiele godzin dziennie, często nie otrzymują za to zapłaty, nierzadko chodzą głodne.

Poza tym wciąż możemy słyszać o tak zwanym handlu ludźmi, czyli nielegalnym wywożeniem ludzi do obozów pracy, gdzie nierzadko kobiety zmuszane są do prostytucji, bite, gwałcone a osoby, które je przywiozły w to miejsce otrzymują za to solidną zapłatę.
Także kraje należące do bogatych, rozwiniętych państw nie przestrzegają podstawowych praw ludzkich. Zdarzają się przypadku rasizmu czy homofobii, która często przejawia się w znęcaniu fizycznym czy psychicznym nad takimi osobami. Wiele mniejszości narodowych, we wszystkich krajach doświadcza codziennie nieprzyjemości z uwagi na inny kolor skóry czy też wyznanie.

Pomimo ciężkiej pracy Amnesty International, która stara się walczyć o prawa każdego człowieka, wciąż takie przypadki zdarzają się zdecydowanie za często. Organizując kampanie społeczne, wysyłając listy do przywódców państw, prowadząc dokumentację konkretnych przypadków, Amnesty International stara się zredukować liczbę przypadków łamania podstawowych ludzkich praw.
Nadal jest jeszcze wiele do zrobienia w tej sprawie, dlatego starajmy się chociaż lokalnie dbać o przestrzeganie praw człowieka i nie bójmy się zareagować w sytuacji kiedy będziemy świadkiem ich złamania.

Powiązane:

Niestety, wciąż wiele praw człowieka jest nieprzestrzeganych, a łamanie praw człowieka na świecie przyczyny bardzo różne. Na całym świecie możemy spotkać się z takimi przykładami. Nie myślmy, że ludzkie dramaty odbywają się jedynie u osób mieszkający w krajach słabo rozwiniętych i biednych. Te incydenty zdarzają się w każdym kraju, w każdej społeczności. przyczyny prawne łamania […]