Dyskryminacja jako przykład łamania praw człowieka – podaj przykłady łamania praw człowieka


W ramach obowiązujących Praw Człowieka, każdy człowiek ma prawo do godnego życia niezależnie od wyznawanej wiary, wyglądu, preferencji seksualnych czy wieku.
Okazuje się jednak, że wciąż na świecie istnieje problem dyskryminacji ludzkiej – np. ze względu na pochodzenie.

przykłady łamania praw człowieka we współczesnym świecie

Dobrym przykładem jest tutaj antysemityzm, który nadal dla wielu Żydów stanowi poważny problem. Ta narodowość już w trakcie II wojny światowej wiele wycierpiała – każdy słyszał o Holokauście i setkach tysięcy osób, które zostały brutalnie zamorodowane. Niestety nawet współcześnie wiele osób żydowskiego pochodzenia spotyka się z szykanowaniem i brutalnym traktowaniem – także w Polsce gdzie co krok możemy spotkać się z wyzwiskami wypisywanymi na ścianach domów pod adresem innych narodowości, to łamanie praw człowieka przykłady.

przykład łamania praw człowieka

Oprócz rasizmu, jako przykłady łamania praw ludzkich, warto wymienić także seksizm. Jego zwolennicy uważają, że jedna płeć z przyczyn biologicznych jest lepsza od drugiej, co wiąże się z dyskryminacją osób przeciwnej płci. Przejawia się to przykładowo w pracy, kiedy szefostwo zatrudnia np. mężczyzn, traktując kobiety w sposób niegodny albo wypłacając im o wiele niższe pensje za równoważne stanowiska. To czeste przykłady łamania praw człowieka na świecie.
Oprócz tego pomimo oficjalnie zniesionego niewolnictwa, wciąż spora rzesza osób nie ma możliwości żyć jako wolni ludzie.

przyczyny łamania praw człowieka we wspłczesnym świecie

Pewne szacunki specjalistów zajmujących się tym zagadnieniem mówią nawet o blisko 30 milionach niewolników znajdujących się na świecie. Znaczną część stanowią dzieci, które zmuszane są do wykonywania pracy ponad ich siły. Wciąż słyszy się o handlu ludźmi i brutalnym trakowaniu osób, które próbują wydostać się ze współczesnych obozów pracy.

przykłady łamania praw człowieka

Oprócz tych przykładów, warto również wspomnieć o homofobii, czyli pewnym uprzedzeniu w stosunku do osób praktykujacych homoseksualizm. Statystyki podają, że w Polsce ponad połowa homoseksualistów doświadczyła przynajmniej raz w życiu aktu agresji, a 7 na 10 pytanych podaje, że byli ofiarami przemocy psychicznej. To najczęstsze przyklady lamania praw czlowieka.
Powyższe przykłady dowodzą smutny fakt, że wciąż łamane są prawa człowieka a zjawisko to dzieje się codziennie, także obok nas. Jakie jeszcze można podać przykłady łamania praw człowieka wświecie?

Powiązane:

Wielu Polakom wydaje się, że problem łamania praw człowieka istnieje tylko w krajach biednych, tak zwanego „Trzeciego Świata” gdzie dzieci zmuszane są do nadludzkiej pracy, ciężkiego wysiłku bez prawa do wynagrodzenia, nie mogą również chodzić do szkół. Okazuje się jednak, że nie tylko tam prawa człowieka są nagminnie łamane. Prawdą jest, że nawet na terenie […]