Codzienne łamanie praw człowieka w Polsce i Europie


Wiele osób nie dostrzega w Polsce czy Europie problemu nie przestrzegania podstawowego kodeksu jakim bez wątpienia są prawa człowieka. Okazuje się jednak, że nie tylko w krajach „Trzeciego Świata” problem ten istnieje – także o wiele bliżej nas bo na naszym kontynencie wiele osób cierpi z powodu łamania należnych nam praw człowieka.

Dobrym przykładem tego zjawiska jest dyskryminacja. Wiele mniejszości narodowych każdego dnia pada ofiarą agresji – czy to słownej czy cielesnej pod kątem innego koloru skóry czy wyznania. W tym przypadku zarówno młodzież jak i osoby dorosłe bywają bardzo okrutni, a ze względu na poglądy społeczeństwa – rasizm lokalny spotyka się z ogólnym przyzwoleniem. Bardzo rzadko zdarzają się sytuacje kiedy ktoś stanie w obronie osoby wyśmiewanej czy nawet bitej. Pamiętajmy o tym, że taka agresja – czy to fizyczna czy psychiczna może mieć dla pokrzywdzonego bardzo poważne konsekwencje.

Poza tym od czasu do czasu można usłyszeć w mediach dramatyczne historie kobiet, które padły ofiarą handlu ludźmi. Pod pretekstem atrakcyjnej pracy za granicą zostały wywiezione w odludne miejsca, gdzie zmuszane były do prostytucji. Przetrzymywane w ciasnych i ciemnych pomieszczeniach, pozbawione podstawowych środków do życia, często gwałcone i wykorzystywane seksualnie nie miały możliwości ucieczki a nawet poinformowania kogokolwiek o swoim losie – traciły kontakt z rodziną i bliskimi, niekiedy uznawane były jako zmarłe, ponieważ policyjne poszukiwania nie przynosiły rezultatów.

Współcześnie problemem staje się również handel narządami ludzkimi. Wraz z rozwojem medycyny i transplantologii, wiele osób próbuje zarobić pieniądze na organizowaniu nielegalnych operacji i pobieraniu organów od przypadkowych osób. Zdarzają się przypadki, kiedy niczego nie świadoma osoba zostaje w skandalicznych warunkach zoperowana i bez jej wiedzy i zgody wycinana jest jej nerka lub płat wątroby.
Bądźmy uwrażliwieni na ludzkie cierpienie i łamanie praw człowieka, nie pozwólmy w naszej lokalnej społeczności na takie sytuacje, walczmy o prawa słabszych.

Powiązane:

Wiele osób nie dostrzega w Polsce czy Europie problemu nie przestrzegania podstawowego kodeksu jakim bez wątpienia są prawa człowieka. Okazuje się jednak, że nie tylko w krajach „Trzeciego Świata” problem ten istnieje – także o wiele bliżej nas bo na naszym kontynencie wiele osób cierpi z powodu łamania należnych nam praw człowieka. Dobrym przykładem tego […]